Generał Zaruski w nowym miejscu. Sezon żeglarski otwarty.

Sezon żeglarski w Gdyni został dzisiaj, o godzinie 16.00, oficjalnie otwarty. Najważniejszym punktem otwarcia było odsłonięcie odnowionego i na nowo wyeksponowanego pomnika gen. Mariusza Zaruskiego:

Pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generała brygadyWojska Polskiego, taternika.

Gen. Mariusz Zaruski to postać wszechstronna: fotografik, malarz, poeta i prozaik. Marynarz, żeglarz i podróżnik. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, wreszcie generał Wojska Polskiego i adiutantprezydenta RP. Taternik, grotołaz, ratownik, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Instruktor harcerskiZHP i wychowawca młodzieży.

Na emeryturze gen. Mariusz Zaruski poświęcił się całkowicie działalności propagandowej i organizacyjnej na rzecz zrozumienia przez Polaków wartości morza w aspekcie gospodarczym i moralno-politycznym. Propagował sport żeglarski i modę wśród elit gospodarczych i politycznych na jachting morski. Dążył do realizowania praktycznego morskiego wychowania młodego pokolenia. Wraz z Antonim Aleksandrowiczem zorganizował Yacht Klub Polski i wpłynął na zaopatrzenie go w pierwszy w kraju pełnomorski jacht, nazwany „Witeź”. Był też pierwszym komandorem YKP. Z jego też inicjatywy powstała Liga Morska i Rzeczna (później Liga Morska i Kolonialna).

Warto przypomnieć, że Marina Gdynia, nosi imię gen. Mariusza Zaruskiego. Dzięki inicjatywie YKP Gdynia zrealizowanej przy wsparciu Miasta Gdynia, postać generała Mariusza Zaruskiego na nowo inspirować będzie rzesze żeglarzy i Polaków.

Przy okazji trzymam dyrektora YKP, Sebastiana Wójcikowskiego za słowo, że w nieodległym czasie w otoczeniu pomnika pojawi się tablica pamiątkowa informująca osoby niezorientowane o tym kim był gen. Mariusz Zaruski.

 

 

 

 

Skomentuj

Komentarze

  1. Janek

    Ladnie pieknie ze odslonieto, ale dlaczego pomnik nie ma nog ? Kto obcial nogi Mariuszowi Zaruskiemu ? Koszmarnie to wyglada ! (kadlob za sterem )

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*